مدفن جد پیامبر اسلام حضرت محمد(ص)

در تاریخ یعقوبی آمده است حضرت اسماعیل (ع) دوازده پسر داشت که بزرگترین آن‌ها حضرت قیدار (ع) بود. برخی گفتند: «قیدار یعنی سیاه پوست، پسر دوم اسماعیل است. او پدر مشهورترین قبایل عرب بود. بلاد و مملکت ایشان نیز، قیدار خوانده شده است.» «فرزندان اسماعیل در جستجوی آب پراکنده شده‌اند. برخی هم ماندن در جوار حرم را بر خود لازم شمردند.»مرقد حضرت قیدار در مجوعۀ تاریخی خدابنده در دره کوه قیدار قرار گرفته است. این مجموعه بقعۀ قیدار نبی (ع) صحن و مسجد جامع خدابنده را تشکیل داده و از نظر قدمت تاریخی از قدیمی‌ترین مناطق تاریخی می‌باشد. نخستین و قدیمی‌ترین سند متعلق به سال 719 هجری قمری است و حکایت از تجدید بنای بقعه به دستور بلغان خاتون زن غازان خان ایلخانی دارد دومین کتیبه متعلق به سال 751 هجری قمری است و کیفیت احداث گنبد را بازگو می‌کند.

 مفاهیم و سبک گچ‌بری‌های شبستان قابل مقایسه با کارهای دوران صفوی است. بنابراین به روشنی می‌توان گفت که این بقعه در اوایل قرن هشتم هـ. ق  (سال719) به دستور بلغان خاتون تجدید بنا شده سپس گنبد آن در سال 751 هـ . ق به دست استاد تیمورخان سلطانیه‌ای احیاء و در قرن 11هـ . ق گچ‌بری گردیده است. گنبد این بقعه در عین سادگی بسیار جالب و به سبک خاصی ساخته شده و از نوع گنبدهای زنگوله‌ای می‌باشد. 

بقعه قیدار نبی از نظر اموال فرهنگی یکی از بقاع معتبرتاریخی است که اموال موجود در آن به شرح ذیل می‌باشد:  

  کتیبه‌ها: دو کتیبه سنگی در بقعه وجود دارد که یکی در ضلع جنوبی شبستان و دیگری در ضلع فضای نخستین نصب شده است.

  ضریح:این بقعه دارای ضریح است که از چوب گردو ساخته شده و طول آن در حدود2 متر و عرض تقریبی 70/1 متر می‌باشد. نقوش در آن به روش حکاکی نشان داده شده و سطح جانبی این ضریح با استفاده از موتیف‌های اسلیمی مزین شده و در قسمت فوقانی ضریح کتیبه‌ای به خط نسخ نوشته شده است.

برای بازدید از این بنای تاریخی میبایست مسیر 300 کیلومتری استان زنجان.ابهر.خدابنده را طی نمود. بقعه حضرت قیدار نبی(ع) در قسمت غربی شهر خدابنده و درسمت غربی خیابان امام، خیابان شهیدرجائی غربی واقع شده است .  در حال حاضر این بقعه یکی از آثار تاریخی ملی تضمین شده است و همه روزه به خصوص شبهای جمعه زوار فراوانی از شهرهای مختلف جهت زیارت و نذر و نیاز در این مکان جمع می شوند.

این بنای آرامگاهی  به شماره  321  در فهرست آثار ملی  به ثبت رسیده است .

/ 9 نظر / 20 بازدید
...

من نمی دانم ایرانی جماعت چه علاقه به مرده پرستی دارد و چرا اینقدر با عقل و خرد مشکل دارد.

عاطفه

چه حوض خوشگلی داره[رویا]

مهدخت

ميان عين , الف , شين و قاف ,عقلم راميجويم, آزاديم را, شاديم را, قدرت وغرورم را, آري,اينهاازمن گرفته شده اند, عاشق شده است قلب ساده ام...

مهدخت

ممنون یوسف جان از اطلاعاتت

حمید

سلام؛ یادمان باشد که زندگی آنقدر کوتاه است که لذت دقیقه هایی بیشتر به هم اندیشیدن را باید جشن گرفت.

هزاران گنج

سلام. همرنگ گونه های تو مهتابم آرزوست . چون باده ی لب تو می نابم آرزوست ای پرده پرده ی چشم توام باغ های سبز در زیر سایه ی مژه ات. خوابم آرزوست دو راز نگاه گرم تو . بی تاب گشته ام بر من نگاه کن . که شب و تابم آرزوست تا گردن سپید تو گرداب رازهاست سر گشتگی به سینه ی گردابم آرزوست تا وارهم ز وحشت شب های انتظار چون خنده ی تو مهر جهانتابم آرزوست [گل][قلب][گل][قلب]

بهار

چه مکان زیبایی ممنون که این اماکن رو معرفی میکنید[گل]