روز کوروش

 

روز هفت آبان (بیست و نه اکتبر) که مورخان آن را روز ورود کوروش به بابل و صدور منشور کوروش می‌دانند به پیشنهاد سازمان بین‌المللی نجات پاسارگاد٬ انتخاب و نام‌گذاری شده است. این روز به مناسبت پایان تصرف امپراتوری بابل به دست سپاه هخامنشیان (۲۹ اکتبر سال ۵۳۹ پیش از میلاد) و پایان دوران ستمگری در جهان باستان انتخاب شده‌است.۲۵۴۴ سال پیش در همین روز اعلامیه تاریخی کوروش بزرگ در زمینه حقوق افراد و ملل انتشار یافته بود که نخستین سنگ بنای یک دولت جهانی با منافع مشترک بشمار می‌آید. متاسفانه تاکنون این روز بطور رسمی در تقویم ایران ثبت نشده است.

کوروش بزرگ یا کوروش کبیر معروف به کوروش دوم نخستین پادشاه و بنیان‌گذار شاهنشاهی هخامنشی بود. کوروش بمدت سی سال، از سال ۵2۹ تا سال ۵5۹ پیش از میلاد، بر ایران سلطنت کرد.بخاطر بخشندگی، بنیان گذاشتن حقوق بشر، پایه‌گذاری نخستین امپراطوری چند ملیتی و بزرگ جهان، آزاد کردن برده‌ها و بندیان، احترام به دین‌ها و کیش‌های گوناگون و گسترش تمدن، شناخته شده‌است.ایرانیان کوروش را پدر و یونانیان او را سرور و قانونگذار می‌نامیدند. یهودیان این پادشاه را، به منزله مسیح پروردگار بشمار می‌آوردند، ضمن آنکه بابلیان او را مورد تأیید مردوک می‌دانستند. میراث جهانی یونسکو : مجموعه‌ای از آثار باستانی برجای ‌مانده از دوران هخامنشی است که در ۱۳۵ کیلومتری شمال شیراز در منطقهٔ پاسارگاد استان فارس واقع شده‌است. این مجموعه دربرگیرندهٔ ساختمانهایی چون کاخ دروازه، پل، کاخ بار عام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب‌نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، استحکامات دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری، آرامگاه کوروش بزرگ، محوطهٔ مقدس و تنگه بلاغی است. این مجموعه، پنجمین مجموعهٔ ثبت‌شده در فهرست آثار میراث جهانی در ایران است که طی جلسه یونسکو که در تیرماه سال ۱۳۸۳ در چین برگزار شد به علت دارا بودن شاخص‌های فراوان با صد در صد آرا در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

این روز بر تمامی شما دوستان و ملت صلح طلب ایران همایون باد.

/ 12 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مائده

آنچه جذاب است سهولت نیست، دشواری هم نیست، بلکه دشواری رسیدن به سهولت است . کوروش بزرگ

مائده

ژوبرت : " برای یاد گرفتن آنچه می خواستم بدانم احتیاج به پیری داشتم ، اکنون برای خوب به پا کردن آنچه که می دانم ، احتیاج به جوانی دارم " . . .

behdone

آقرین به این پست بسییییییییییییار زیبا. کوروش:پسر بهشت در اوستا،سیروس در تورات،سایروس در انجیل، ذوالقرنین در قرآن،نخستین شاه جهان،بنیانگذار حقوق بشر، اولین دادگستر گیتی،پدر ایران زمین. با تقدیم احترام به کوروش.

مائده

عالم همه محو گل رخسار حسین است ، ذرات جهان درعجب از کار حسین است . دانی که چرا خانه ی حق گشته سیه پوش ، یعنی که خدای تو عزادار حسین است

هزاران گنج

نگران فردایت نباش!خدای دیروزوامروزخدای فردا هم هست ......ما اولین بار است بندگی میکنیم .ولی اوقرنهاست که،خدائی میکند پس اعتمادکن به خدائی او وامیدوارباش [گل][گل][گل]

هزاران گنج

سلام آقا یوسف -شبتون بخیر و ستاره بارون ازتون بسیار سپاسگزارم[گل][گل][گل][لبخند]

هزاران گنج

ولی آقا یوسف عزیز -اسم من شیواست نه هزاران گنج

مائده

سلام عصر بخیر آپم.[گل][گل][گل][گل]

moazame

وقتی بارون میاد خدا بهتر حس میشه ، چون بارون یعنی نقطه چین تا خدا