تاریخچه دربی پرسپولیس و استقلال.

عباس مژدهی: در پنجمین رویارویی سرخابی‌ها در سوم مهر سال 1349، ابتدا پرسپولیس با گل‌های علی پروین (7) و حسین کلانی (23) از حریف پیش افتاد اما طوفان 20 دقیقه پایانی استقلال، شکست 3  بر 2 پرسپولیس را رقم زد. آبی‌پوشان در این بازی توسط جواد قراب (73)، کارو حق وردیان (87) و عباس مژدهی (88) به گل رسیدند.

نخستین درگیری‌ها: دربی از روز نخست با درگیری‌های بازیکنان و مربیان عجین شده است، حتی 3 مرتبه بازی‌ها نیمه تمام ماند. این تصویر مربوط به رویارویی پرسپولیس و استقلال در روز 18 آذر 1352 است. مسابقه‌ای که "رودولف شوئرر" داور سرشناس سوئیسی قضاوت آن را برعهده داشت و استقلالی‌ها پس از شکست 6 بر صفر در دربی دنبال جبران آن باخت بودند که این مسئله باعث شد در چندین صحنه بازیکنان دو تیم با همدیگر درگیر شوند.

6 تایی‌ها: دوازدهمین رویارویی استقلال و پرسپولیس در روز شانزدهم شهریورماه سال 1352، تاریخی‌ترین رقابت بین دو تیم تا به امروز محسوب می‌شود. برتری 6 بر صفر پرسپولیس با گل‌های حسین کلانی (32)، ایرج سلیمانی (45 و 56) و همایون بهزادی (50 و 86 و 90) زمینه‌ساز نماد "6 تایی‌ها" شد که تا به امروز در کری‌خوانی‌ها علیه آبی‌ها مطرح می‌شود. البته با توجه به برگزاری همزمان این بازی با مسابقات جهانی کشتی آزاد 1972 در ورزشگاه شهید حیدرنیا فعلی، گروه فیلمبرداری به زمین فوتبال اعزام نشد و بسیاری از تصاویر، فیلم‌ها و مطالب
آرشیوی این بازی توسط خود یا عوامل تیمسار خسروانی مدیر وقت استقلال بود، از بین رفت.

تماشاگران روی پیست تارتان: جمعه 22 مهرماه 1362 بیست و ششمین دربی سرخابی‌ها برگزار شد. مسئله‌ای که این دیدار را در خاطره‌ها جاودانه کرد، حضور تماشاگران بی‌شمار در استادیوم آزادی بود. در آن روز سرد زمستانی هزاران تماشاگر روانه استادیوم آزادی شدند تا بازی را از نزدیک ببینند. تعداد تماشاگران به حدی بود که حتی کنار زمین و روی پیست تارتان آزادی و تا بالای نورافکن‌ها هم پر از تماشاچی شده بود. صد و بیست هزار نفر بازی را دیدند و استقلال
با گلزنی مظلومی  رقیب دیرینه را مغلوب کرد.

صحنه‌ای تلخ: دربی سال 69 تا دقیقه 75 با برتری استقلال در جریان بود که فرشاد پیوس گل تساوی پرسپولیس را به ثمر رساند اما بعد از این گل مجتبی محرمی حرکت زشت و غیراخلاقی روی احمدرضا عابدزاده انجام داد اما در نهایت بازی مساوی تمام شد.

درگیری شماره 8 با ژنرال: پانزدهم دیماه سال 1373 سرخابی‌ها بعد از دو سال وقفه، یکی از پرحاشیه‌ترین دربی‌های بعد از انقلاب را برگزار کردند. قضاوت احمد ابهران که در دقایق ابتدایی بازی٬ گل فرشاد پیوس را قبول نکرد، مقدمه‌ای بر جنجال برانگیزترین بازی تاریخ فوتبال ایران بود. اوج تنش ان بازی در دقیقه ۸۸ و با درگیری شدید مجتبی محرمی و امیر قلعه‌نویی رخ داد که داور هر دو بازیکن را اخراج کرد.در این شرایط تماشاگران عصبانی و خشمگین پرسپولیس از ضلع شمالی به داخل زمین ریختند و بازی تعطیل شد. درگیری که بالا گرفت تلویزیون هم چند ثانیه‌ای از درگیری را پخش کرد اما ناگهان تصاویر قطع شد.چند روز بعد فدراسیون فوتبال به دلیل هجوم تماشاگران پرسپولیس بازی را ۳ بر صفر به سود استقلال اعلام کرد و بازیکنانی که با هم درگیری داشتند را با محرومیت‌های سنگین جریمه کرد. مجتبی محرمی٬ احمدرضا عابدزاده و رضا شاهرودی٬ به ترتیب 3، 2 و یک‌سال محروم شدند. پیوس٬ فکری٬ ورمزیار و غفوری‌های‌اصل هم هر کدام ۶ ماه محروم شدند ولی داداش‌زاده و کرمانی‌مقدم محروم شدند.

گل بزیک: "نمی‌دانستم با گلی که در دقیقه 87 به ثمر رساندم، پس از 7 سال باعث پیروزی پرسپولیس مقابل استقلال شدم" این صحبت ادموند بزیک بعد از گلزنی در دربی شماره 42 در سال 1375 بود، گلی که در نخستین حضورش در دربی تهران به ثمر رساند. این گل با موسیقی سریال گل پامچال تلفیق شد و هواداران پرسپولیس شعار "گل بزیک، گل بزیک، بیرون بیا ..." را سال‌ها در محل برگزاری دیدارهای این تیم سر می‌دادند.

 

9 نفره: یکی از معروف‌ترین تقابل‌های آبی و قرمز پایتخت به بازی دو تیم در مهر 1378 باز می‌گردد. در آن مسابقه پرسپولیس در نیمه نخست با اخراج نادر محمدخانی و اسماعیل حلالی 9 نفره شد اما استقلالی‌ها نتوانستند در دقایق باقی‌مانده بازی دروازه سرخپوشان را باز کنند تا این مسابقه به خاطر گل نخوردن سرخپوشان در آن شرایط سخت به دربی 9 نفره مشهور شود.

 

گل، غش کردن و درگیری رافت و برومند: یکشنبه هشتم اسفند 1378 و نخستین حضور هاشمی‌نسب با پیراهن آبی برابر پرسپولیس، مسئله‌ای که حساسیت بازی را مضاعف کرده بود. در آن بازی نیمه نخست بدون گل به پایان رسید اما بالاخره در دقیقه 57 قفل دروازه‌ها توسط بهروز رهبری‌فرد شکست. البته 10 دقیقه بعد نوازی بازی را به تساوی کشید اما در دقیقه 86 مهدی هاشمی‌نسب دروازه پرسپولیس را باز کرد، گلی که با لیز خوردن عابدزاده و غش کردن این مدافع همراه شد.البته علی کریمی در دقیقه 89 بازی را به تساوی کشاند اما در ثانیه‌های آخر بازی بود که پرویز برومند دروازه‌بان استقلال با مشت به صورت پایان رافت مهاجم پرسپولیس کوبید و کتک‌کاری بازیکنان شروع شد و به درگیری حمید استیلی و محمد نوازی همراه شد. داور
بازی با اینکه ژاپنی بود اما کاری از دستش برنیامد، هرچند بازی نیمه تمام نماند و با تساوی 2 بر 2 به پایان رسید.

پایان ناکامی آبی: پس از 9 بازی متوالی و بردهای پرسپولیس، استقلال در مسابقه‌ای که حریفش تیم برتر میدان بود، توانست با فرار علیرضا اکبرپور در دقیقه 72، به گلی زیبا دست یابد تا با تکیه بر همین گل، دربی 50 را فتح و به دوران ناکامی‌اش برابر سرخپوشان پایان دهد.

سریعترین گل دربی: علی سامره در پنجاه و سومین رویارویی سرخابی‌ها سریعترین گل تاریخ این رقابت سنتی را به ثمر رساند. مسابقه‌ای که در تبریز برگزار شد و سامره لقب "علی 30 ثانیه" را از آن خود کرد.

درگیری هم تیمی‌ها: شیث رضایی سه صحنه بیادماندنی از خود در دربی‌‎ها به‌جا گذاشته است. نخستین آن در دربی 62 است که با گل به خودی مانع از پیروزی سرخپوشان شد. در دربی 68 وی با علیرضا حقیقی درگیری پیدا کرد که با دخالت سایر بازیکنان خصوصا فریادهای باقری، این اتفاق تلخ به پایان رسید. موضوع سوم هم به اشتباه این مدافع در دربی 69 بر می‌گردد که او با تعلل خود، باعث به ثمر رسیدن گل برتری استقلال توسط فرهاد مجیدی دقیقه 3+90 شد.

شوت طلسم شکن: کریم باقری در دقیقه 87 دربی 68 با شوتی دیدنی دروازه استقلال را باز کرد تا به طلسم 6 مساوی متوالی یک بر یک در دربی پایان بخشد. همه هواداران از تساوی‌های یک بر یک خسته شده و به نوعی آن را از قبل ترسیم شده می‌دانستند اما این گل باعث این بازی از نتیجه یک بر یک خارج شده و بالاخره دربی برنده داشته باشد.

آغاز عدد 4: در دقیقه 3+90 دربی 69 فرهاد مجیدی از اشتباه شیث رضایی استفاده کرد و توانست دروازه پرسپولیس را باز کند و به شکست در بازی گذشته را جبران کند. آن برد سرآغازی بود، بر 4 برد متوالی استقلال بر پرسپولیس در دربی که پس از این موفقیت‌ها عدد 4 به عنوان سمبل کری‌خوانی‌های هواداران آبی علیه سرخ‌های پایتخت مطرح شد.

تعویض طلایی: ایمون زاید درحالی به عنوان بازیکن جانشین در دربی 74 وارد زمین مسابقه شد که پرسپولیس با 2 گل از استقلال عقب بود و یک بازیکن هم کمتر داشت. مصطفی دنیزلی پس از این اتفاقات ابتدا مهدی مهدوی‌کیا را به میدان فرستاد که این بازیکن با حرکات خود، جو بازی را به سود سرخپوشان تغییر داد. سپس زاید وارد زمین شد و در فاصله زمانی 10 دقیقه 3 بار دروازه استقلال را باز کرد تا ضمن هت تریک کردن، به دوران باشکوه پیروزهای متوالی استقلال پایان بخشد.

دربی 75 :

 دیدار تیم های پرسپولیس و استقلال در تاریخ 3/6/91 از ساعت 18 در ورزشگاه آزادی آغاز شد و با تساوی بدون گل به پایان رسید.

نیمه اول این مسابقه با برتری نسبی پرسپولیس پیگیری شد. در نیمه دوم نیز این پرسپولیس بود که با برتری بازی را آغاز کرد و چند فرصت خوب را از دست داد. در این بین آبی پوشان هم حملاتی داشتند اما در نهایت نتیجه تساوی بدون گل رقم خورد تا دربی 75 برنده نداشته باشد.

قضاوت این مسابقه بر عهده محسن ترکی بود. وی به مهرداد پولادی از پرسپولیس و عمران زاده و اکبرپور از استقلال کارت زرد نشان داد.

بازیکنان پرسپولیس:

نیلسون، سید جلال حسینی، محسن بنگر، رضا نورمحمدی، مهرداد پولادی، مهدی مهدوی کیا، حسین ماهینی، امیر حسین فشنگچی، علی کریمی( 87- محمد نوری)، غلامرضا رضایی، محمد قاضی( 78- کریم انصاری فرد)

سرمربی: مانوئل ژوزه

بازیکنان استقلال:

مهدی رحمتی، علی حمودی( 60- امین منوچهری)، پژمان منتظری، حنیف عمران زاده، امیر حسین صادقی، هاشم بیک زاده، جواد نکونام، فریدون زندی( 84- توزی)، جانواریو، سیاوش اکبرپور، آرش برهانی

سرمربی: امیر قلعه نویی

دربی 76 ...

/ 11 نظر / 130 بازدید
نمایش نظرات قبلی
الهام

می دونستی می تونی از این وبلاگت در آمد داشته باشی. به من هم یه سر بزن

arash

TEXT = سلام عزيزم وبت باحاله جامعه مجازي نودوهشتيا با امکانات بالا(چت آنلاين ايجاد گروه و ارسال پست دوستيابي و....) منتظر حضور شما هستيم ميتونيد بعد از عضويت گروه ايجاد کنيد وبلاگتون رو معرفي کنيد پست ارسال کنيد تا بقيه دوستانتون نظر بدن. کلا خيلي باحاله از اينجا عضو شو :http://98tia.ir/signup اينم سايته خوشگلمون : www.98tia.ir لطفا مارو با بزرگترين جامعه مجازي ايران لينک کنيد.ميسي منتظريتيم عضوشيااااا

arash

TEXT = سلام عزيزم وبت باحاله جامعه مجازي نودوهشتيا با امکانات بالا(چت آنلاين ايجاد گروه و ارسال پست دوستيابي و....) منتظر حضور شما هستيم ميتونيد بعد از عضويت گروه ايجاد کنيد وبلاگتون رو معرفي کنيد پست ارسال کنيد تا بقيه دوستانتون نظر بدن. کلا خيلي باحاله از اينجا عضو شو :http://98tia.ir/signup اينم سايته خوشگلمون : www.98tia.ir لطفا مارو با بزرگترين جامعه مجازي ايران لينک کنيد.ميسي منتظريتيم عضوشيااااا

arash

TEXT = سلام عزيزم وبت باحاله جامعه مجازي نودوهشتيا با امکانات بالا(چت آنلاين ايجاد گروه و ارسال پست دوستيابي و....) منتظر حضور شما هستيم ميتونيد بعد از عضويت گروه ايجاد کنيد وبلاگتون رو معرفي کنيد پست ارسال کنيد تا بقيه دوستانتون نظر بدن. کلا خيلي باحاله از اينجا عضو شو :http://98tia.ir/signup اينم سايته خوشگلمون : www.98tia.ir لطفا مارو با بزرگترين جامعه مجازي ايران لينک کنيد.ميسي منتظريتيم عضوشيااااا

بهار

راستش یوسف جان من خیلی اهل فوتبال نیستم[ناراحت]

گوشه دنج

[سوال]

هزاران گنج

سلااااااااااااااااااااام امیدوارم استقلال برنده شه[چشمک][قلب][گل][قلب]

هزاران گنج

شگفتا وقتی که بود نمی دیدم، وقتی که می خواند نمی شنیدم، وقتی دیدم که نبود، وقتی شنیدم که نخواند. چه غم انگیز است وقتی که چشمه ی سرد و زلال در برابرت می جوشد و می خواند و می نالد، و تو تشنه ی آتش باشی و نه آب. چشمه که خشکید، چشمه که از آن آتش که تو تشنه ی آن بودی بخار شد، و به هوا رفت، و آتش کویر را تاخت و در خود گداخت، و از زمین آتش رویید و از آسمان آتش بارید، تو تشنه ی آب گردی و نه تشنه آتش، بعد عمری گداختن از غم نبودن کسی که تا بود از غم نبودن تو می گداخت ... [گل][قلب][قلب][گل]

پریسا

لطف کردی بهم سر زدی, ممنون. بازم بیا پیشم

sahar

[گل]وب زیبای داریدخوشحال میشم به وبلاگ ماهم یه سری بزنی